Choroby nowotworowej powodowanej wirusem HPV można uniknąć. Tak niewiele trzeba...


Wyizolowanie wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (nagroda Nobla w 2008) pozwoliło na wyprodukowanie szczepionki pozwalajacej w niemal 100% zapobiegać powstawaniu raka szyjki macicy. Ta choroba nowotworowa nadal zbiera w Polsce bogate żniwo. Statystycznie połowa z około 3,5 tys. zachorowań kończy się tragicznie. Zarówno pod względem zachorowań jak i zgonów Polska jest w europejskiej czołówce.

Fakty te wyzwoliły wśród zamojskich Rotarian inicjatywę podjęcia szczepień populacji dziewcząt w wieku 10-11 lat. Znaleźliśmy partnerów w samorządach gminnych, partycypujących w kosztach i zabezpieczających logistyczną stronę przedsięwzięcia. Korzystamy też ze środków Fundacji Rotary dzięki finansowemu udziałowi Rotarian Finlandii. W przeciwieństwie do innych programów o wiele łatwiej pozyskiwaliśmy przychylnych sponsorów, co każdy klub może sprawdzić.

Istotą przedsięwzięcia jest zachowanie ciągłości szczepień raz zaczętych. Mamy nadzieję, że NFZ uzmysłowi sobie koniecznośc profilaktyki pierwotnej raka szyjki macicy jaką daje szczepionka i wprowadzi ją do kalendarza obowiązkowych szczepień. Nie wydaje się jednak by było to szybko, pozostaniemy więc długo smutną, szarą plamą na tle sąsiednich krajów.

Zachęcamy wszystkie kluby Dystryktu 2230 do podjęcia takich szczepień. Wzorem Rotary International walczącym skutecznie z chorobą polio na Świecie wspólnie jesteśmy w stanie wnieść poważny wkład w ratowanie ludzkiego życia !


Włodzimierz Bentkowski